Návrh inšpirujúceho stola na letný večierok

Pri organizovaní večierka zaručene chcete, aby bol váš stôl rovnako úchvatný ako vaše jedlo. Prvým krokom pri aranžovaní pôsobivého stolovania je použitie žiarivo čistých pohárov a riadu, existuje však ešte veľa ďalších dekoratívnych techník, ktoré umožnia vašim jedlám vyniknúť. Nižšie nájdete náš stručný návod na vytvorenie pôsobivej dekorácie pre letné stolovanie.

FARBY A TÉMA

Skúste pri aranžovaní stola v letnom duchu použiť servítky, podložky a obrusy v živých farbách, ako sú limetková zelená, maslová žltá alebo pomarančovo oranžová.

Ak sa chystáte servírovať jedlá niektorej národnej kuchyne, ako sú napríklad typické španielske jedlá, skúste pri aranžovaní stola zvoliť také farby a dekorácie, ktoré nejako súvisia so španielskou kultúrou.

Jedlá, ako sú tapas, paella a churros, budú skvelo vyzerať podávané na jednoduchom terakotovom riade na stoloch ozdobených obrusom a servítkami v odtieňoch červenej a žltej farby. Pri dekorácii stola stačí použiť jemné náznaky, s ktorými sa z vašej dekorácie nestane vyjadrenie nejakého zásadného životného postoja.

NAARANŽOVANIE STOLA

V pohodlí vlastného domova nie je nutné dodržiavať prísnu etiketu, takže naozaj nemusíte ukrývať svoj stôl s pekným dizajnom pod nejakým obrusom.

Jednoduchým spôsobom, ako prehľadne vyhradiť priestor pre jednotlivých sediacich hostí pri stole, je použiť malé obrusy, ktoré jasne určia priestor pre ruky, taniere a poháre.

Medzi jednotlivými miestami na sedenie odporúčame ponechať voľné miesto aspoň 40 centimetrov, pretože vždy je jednoduchšie pridať ďalší stôl ako nechať svojich hostí tlačiť sa nad podávaným jedlom.

HLAVNÁ OZDOBNÁ DEKORÁCIA

Ako hlavnú dekoráciu skúste použiť ozdobu s rozmermi 25 x 25 cm, ktoré sú pre tento účel ideálne. Hlavná dekorácia na stole by mala nenápadne pútať pozornosť vašich hostí a nemala by im brániť vo výhľade ani v konverzácii.

Glass water jug and cut up limes

Ak chcete vytvoriť nejakú hlavnú dekoráciu s letnou atmosférou, použite žiarivo lesklú štvorcovú sklenenú nádobu naplnenú citrusovými plodmi, ako sú limetky, citróny a pomaranče. Takáto pestrofarebná dekorácia urobí zaručene na každého hosťa nezabudnuteľný dojem.

Ak máte pri príprave dekorácie ešte o čosi vyššie ambície, naplňte malé sklenené alebo keramické fľašky rôznej výšky malým množstvo pôdy a aromatickými bylinkami, ako sú materina dúška, rozmarín alebo fenikel, a váš hlavný dekoračný prvok poteší vašich hostí nielen svojím vzhľadom, ale aj krásnou vôňou vidieckej atmosféry.

Pôsobivá hlavná dekorácia dokáže rozžiariť celý priestor a napríklad bežné ozdobné sviečky môžete naaranžovať netradičným spôsobom tak, že ich vložíte do lampiónov, starých pohárov na zaváranie alebo do pohárov na nápoje, vďaka čomu zaručene navodíte počas večierka príjemnú atmosféru.

 

POSLEDNÉ ÚPRAVY

Ak chcete stôl pekne symetricky naaranžovať a navodiť tú správnu sviežu letnú atmosféru, pripravte jeden sklený džbán s vodou a nakrájanými limetkami a citrónmi a druhý džbán s čerstvou vodou a s lístkami mäty a postavte ich na opačné konce stola. Takto pripravené džbány vám poslúžia ako úžasná dekorácia a vaši hostia si z nich budú môcť naliať lahodne ochutenú vodu.

Dojem na svojich hostí môžete spraviť aj zaujímavým jedálnym a nápojovým lístkom. Tradičné jedálne a nápojové lístky položené na stole môže byť dostačujúce, porozmýšľajte ale nad vytlačením ponuky jedál na kusoch látky alebo nad jej rozpísaním kriedou na malých tabuľkách. Pri vhodnej príležitosti a v správnej spoločnosti môžete upútať aj ručne maľovaným jedálnym lístkom, ktorý položíte na maliarsky podstavec.

Pri príprave večierka je vhodné použiť dekorácie, ktoré nejako súvisia s ponukou jedál a nápojov. Ak sa chystáte podávať gazpacho, porcia šťavnatých a zrelých paradajok môže hosťom naznačiť, na čo sa môžu tešiť.

Nebojte sa ozdobiť stôl nekonvenčným spôsobom a netradičnými doplnkami. Namiesto bežných soľničiek a mlynčekov na korenie použite poldecové poháre alebo malé misky, v ktorých vyniknú kúsky morskej soli. Váš stôl bude s takýmito nezvyčajnými doplnkami ohromujúci a nezabudnuteľný.

Nechajte sa pri zdobení svojho stola inšpirovať našou videopríručkou: