Skvelé tipy pre hostiteľov

Ak má byť priebeh vášho večierka bez akýchkoľvek chýb, vaša rola hostiteľa je rovnako dôležitá ako vaša rola kuchára. Vrúcne a milé privítanie predsa vždy zanecháva dobrý dojem a po takomto zvítaní môže svižne začať každá párty. Nižšie nájdete niekoľko ďalších našich zlatých rád, ktoré majte na pamäti, ak chcete zaistiť bezchybný a príjemný priebeh svojho večierka.

Pozvánka. Je úplne jedno, či sa rozhodnete organizovať uvoľnené posedenie s priateľmi alebo väčšie stretnutie, vždy pozvaným hosťom oznámte, čo si majú na večierok obliecť. Ak príde na večierok niekto nevhodne oblečený a necíti sa preto príjemne, už vám naozaj nezostáva veľa možností, ako si so situáciou poradiť. Preto o formálnosti alebo neformálnosti celého večierka a o vhodnom oblečení informujte pozvaných hostí v dostatočnom predstihu. Môžete mať možno pocit, že je takáto informácia na pozvánke príliš direktívna, ale spoľahnite sa, že ju v deň konania večierka každý váš hosť ocení.

Nezabúdajte na podávanie nápojov. O tom, že sa hosťom pri príchode na večierok podáva nápoj, všetci dobre vieme. Rovnako dôležité je hosťom nápoje dolievať počas celého večera a umožniť, aby sa prípadne mohli sami obslúžiť.

Výber nápojov, ktoré máte pripravené v chladničke, je samozrejme tiež dôležitý, ale ak vaši hostia nie sú zrovna vašimi blízkymi priateľmi, pravdepodobne sa nebudú pri hľadaní svojho drinku niekde vo vašej chladničke cítiť veľmi príjemne. Naservírujte nápoje tak, aby ich nikto neprehliadol a všetkým bolo jasné, že sú pripravené na konzumáciu. Fľaše s bielym vínom a pivom môžete vložiť do mís s ľadom, aby bolo víno aj pivo príjemne vychladené.

Vyleštite poháre. Umyte poháre v umývačke riadu s čistiacim prostriedkom Finish Quantum a s leštidlom Finish Shine & Dry, aby sa krásne leskli a na stole doslova žiarili.

Určte, kde budú jednotliví hostia sedieť. Pravidlá spoločenského správania určujú, že by ste nikdy nemali vedľa seba usádzať manželov ani partnerov a ak je to možné, v zasadacom poriadku by sa mali striedať muži a ženy.

Týchto pravidiel sa samozrejme nemusíte pridŕžať, vášmu večierku ale bez pochýb dodajú nádych elegancie. Prehľadné označenie toho, kam si majú jednotliví hostia sadnúť, vám tiež umožní skontrolovať, či ste na niekoho nezabudli, a vhodné rozsadenie hostí zaistí, že sa bližšie spoznajú. Na menej formálnom večierku hostí požiadajte, aby si pred dezertom sami vybrali, kam si chcú sadnúť.

Ozdobte stôl dekoráciou, ktorá vašich hostí príjemne očarí. Do jeho stredu umiestnite kyticu kvetov alebo čerstvé ovocie a nezabudnite vybrať nižšie vázy, aby ozdobné kvety neprekážali ľuďom pri rozhovore. Pri aranžovaní jedál použite na tanieroch dekoračné prvky, ako sú napríklad farebné brusnice, jadierka granátového jablka alebo jedlé kvety. Podávané jedlá tak budú neodolateľné už na pohľad.

Ponúknite hosťom niečo malé na zakusnutie. Svojim hosťom nezabudnite medzi jednotlivými chodmi ponúknuť malé občerstvenie, aby ste ich nenechali hladných v prípade, že vám príprava niektorého chodu trvá dlhšie, než ste očakávali. Môžete im ponúknuť napríklad lahodné paradajky marinované vo vodke, podávané vo veľkom pohári na Martini spolu so zmesou korenia a strúhanej citrónovej kôry v jednom poháriku a s koktejlovými slamkami v ďalšom.

Ponúknite hosťom minútky, ktoré si môžu spoločne vychutnať. Získate tak viac času na prípravu hlavného chodu, pretože minútky môžete rýchlo naservírovať na veľkých misách položených v strede stola, z ktorých si môže každý zobrať to, na čo má chuť – v štýle tapas.

Keď si osvojíte tieto jednoduché tipy, môžete sa spoľahnúť, že všetko pobeží hladko a že hostia na vašom večierku ocenia vaše hostiteľské zručnosti! Nech žije zábava!