Dokonalé prestieranie

Vytvorenie dokonalého prestierania na večierok

Pri plánovaní dokonalého spoločenského večierku môže medzi vaše priority patriť výber vhodného menu a príprava zoznamu hostí, niekedy o skutočnom úspechu večierka však rozhodujú malé detaily, ako je napríklad voľba prestierania. Nechajte sa inšpirovať našimi jednoduchými a zároveň štýlovými návrhmi prestierania.

Etiketa a základy stolovania

I keď nie je nutné sa vždy striktne pridržiavať etikety (alebo dodržovať vyslovene snobské pravidlá pri stolovaní), existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré vám pomôžu vytvoriť elegantné a atraktívne prestieranie. Toto je šesť zlatých pravidiel:

  1. Jedlo na ľavej strane, nápoje na pravej strane.
  2. Tanierik na pečivo, pokiaľ ho prestriete, by mal byť naľavo od každého miesta pri stole. 
  3. Poháre by mali byť na pravej strane prestierania spolu s polievkovou lyžicou a nožmi.
  4. Pohár na vodu by mal byť presne nad nožom pre hlavný chod, pričom pohár na víno by mal byť napravo od neho. 
  5. Príbor na dezert možno umiestniť na ľubovoľnú stranu taniera alebo ho možno položiť nad tanier tak, aby bola lyžička otočená doľava a vidlička doprava.
  6. Dbajte na to, aby počas celého stolovania boli na ktorejkoľvek strane taniera najviac tri súčasti príbora.

Aby ste ušetrili miesto na stole, môžete tanierik na pečivo položiť na tanier pre hlavný chod – ušetríte tak miesto a zároveň bude prestieranie vyzerať noblesnejšie.

Servítky

IMG 3083

Ak servítky zrolujete a položíte na ne malú kytičku z čerstvých byliniek alebo kvetov, prestieraniu môžete dodať letný nádych.

 

Najvhodnejší je na to rozmarín, ktorý má nádhernú prenikavú vôňu, alebo levanduľa, ktorá je krásne fialová a vonia letom. Pomocou šnúrky pripevnite na kytičku malú kartičku a na každú napíšte meno hosťa.

Pokiaľ chcete ešte noblesnejšie prestieranie, môžete zo servítok podľa tohto videa poskladať ružu – farby môžete prispôsobiť vášmu vkusu. Pozrite si ako zo servítky poskladať ružu:

Quill 2757

Konečné úpravy

Vhodné osvetlenie. Ak sa večierok koná v neskorších hodinách, môžete pomocou sviečok vytvoriť príjemnú atmosféru. Stačí len do malej sklenenej nádoby pridať trochu vody a na hladinu položiť sviečku a zopár kvetov. Počas servírovania môžete túto nádobu so sviečkou jednoducho položiť nad tanier.

IMG 3076 CROP

Menovky. Môžete použiť jednoduché vytlačené menovky, nebojte sa však v tomto prípade popustiť uzdu fantázii. Malé ručne vyrobené ozdoby, na ktorých sú iniciály alebo mená hostí, sú skvelé. Nielenže hosťom pomôžu zistiť, kde budú sedieť, ale zároveň sa budú aj cítiť polichotení.

Quill 2742

Dobrý nápad je napríklad použiť držiak z hry Scrabble a pomocou písmen vytvoriť mená hostí. Po večeri si tak môžete rovno zahrať Scrabble. Alebo môžete korkové zátky z vína ozdobiť stuhou a menovkou, ktoré si hostia po večeri môžu zobrať so sebou domov ako spomienku na nezabudnuteľný večer.

IMG 3139