Naše tipy a rady

Za posledných 60 rokov, počas ktorých zastávame pozíciu lídra v segmente produktov na umývanie riadu, sme sa o maximálne efektívnom využívaní umývačky riadu už veľa naučili. Nižšie nájdete zhrnuté tipy a rady od našich odborníkov, ktoré vám môžu pomôcť zodpovedať vaše otázky súvisiace s prevádzkou kuchyne.

1. Existuje správny spôsob, ako vkladať riad do umývačky?

Pri vkladaní riadu do umývačky je vhodné dodržiavať niekoľko osvedčených postupov, ktoré zaistia nielen účinné umytie vášho riadu, príborov a skla, ale aj jeho ochranu. Pri vkladaní riadu do umývačky je vždy nutné riadiť sa príslušnými pokynmi jej výrobcu, ku ktorým pridávame niekoľko jednoduchých tipov:

 • Pred vložením do umývačky odstráňte z riadu väčšie kusy jedla a riad neoplachujte. Váš čistiaci prostriedok priľne k zvyškom jedla a pomôže ich účinne odstrániť.
 • Pri vkladaní strieborného riadu dbajte na to, aby ste ho neukladali príliš natesno vedľa seba, aby voda mohlo opláchnuť všetky jeho povrchy. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste, preto nože vkladajte vždy čepeľou smerom nadol. Lyžičky a vidličky miešajte dohromady!
 • Veľké kusy znečisteného riadu vkladajte v umývačke riadu do dolného koša, kde ich bude oplachovať dostatočný prúd vody. Poháre na stopke, bežné poháre a hrnčeky vkladajte tak, aby boli v umývačke naklonené a mohli po stečení vody poriadne uschnúť. Riad vkladajte do umývačky vždy znečistenou stranou smerom k rozprašovacím ramenám. Ak daný výrobca povoľuje umývanie svojich hrncov, nádob a panvíc v umývačke riadu, môžete ich do nej bez obáv vložiť.
 • Ak má vaša umývačka riadu odkryté výhrevné teleso, plastový riad vkladajte do horného koša. Ak má výhrevné teleso zakryté, plastový riad môžete vložiť do horného aj dolného koša. Nezabudnite vždy skontrolovať, či je podľa výrobcu možné umývať jeho plastový riad v umývačke riadu.

Find out how our dishwasher detergents and enhancers can help you.

2. Je dôležité nastavovať teplotu vody?

Ak chcete, aby mal váš umytý riad žiarivý lesk, voda v umývačke riadu by mala byť teplá (49 °C). Voda s takouto teplotou pomáha rozpúšťať škvrny spôsobené jedlom. Nalejte si doma v kuchynskom drese pohár horúcej vody a skontrolujte jej teplotu pomocou teplomera. Ak má voda menej ako 49 °C, prečítajte si návod na obsluhu zariadenia na ohrev vody, ktoré doma používate, alebo zavolajte príslušnému servisnému technikovi a požiadajte ho o zmenu nastavenia ohrevu vody.

Ďalšie informácie nájdete na stránke s našimi produktmi

3. Ako sa správne skladuje čistiaci prostriedok na umývanie riadu v umývačke?

Čistiaci prostriedok na umývanie riadu by ste mali skladovať v suchom prostredí. Pri používaní práškových čistiacich prostriedkov nezabudnite po každom použití zatvoriť dávkovacích otvor, aby sa prášok nevysypal a nezvlhol. Rovnako ako všetky čistiace prostriedky skladujte aj tento čistiaci prostriedok mimo dosahu detí.

Ďalšie informácie nájdete na stránke s našimi produktmi

4. Ako sa používa leštidlo Finish® Rinse Aid®?

 1. Skontrolujte, či máte v umývačke riadu priehradku na tekuté leštidlo. Táto priehradka sa zvyčajne nachádza vedľa priehradky na čistiaci prostriedok.
 2. Nalejte leštidlo Finish® Rinse Aid® do priehradky na leštidlo. Leštidlo vyliate mimo priehradky utrite.
 3. Leštidlo Finish® Rinse Aid® sa automaticky uvoľňuje počas cyklu leštenia pri každom zapnutí umývačky riadu.

5. Porovnanie umývania riadu v rukách a v umývačke: Pri ktorom umývaní sa spotrebuje viac vody a energie?

Vedeli ste, že nedávna štúdia preukázala, že umývanie riadu v rukách je náročnejšie na energie ako jeho umývanie v umývačke? Elektrický prúd sa v umývačke riadu používa na ohrev vody, ktorá v nej následne cirkuluje. Pri nižšej spotrebe vody sa na jej ohrev vyžaduje menej elektrickej energie.

Pri umývaní riadu v umývačke je spotreba vody v porovnaní s jeho ručným umývaním výrazne nižšia. Pri ručnom umývaní riadu sa spotrebuje až sedemkrát viac vody ako pri bežnom umývacom cykle v umývačke. Umývačka riadu tiež efektívnejšie ohrieva vodu, pretože nedochádza k tepelnej strate pri preprave vody z používanej nádrže do dresu. Umývačka je navyše izolovaná, aby sa zabránilo úniku tepla z jej interiéru. To všetko sú ďalšie dôvody, prečo by ste mali začať používať umývačku riadu!

Pravda o ručnom umývaní riadu:

 • Spotreba vody – 140 l 
 • Spotreba energie – 3,5 kWh 
 • Časová náročnosť – 71 min

Pravda o používaní umývačky riadu (3 rôzne energeticky náročné programy):

 • Spotreba vody – Rýchle umývanie: 13 l/Bežné umývanie: 18 l/Dôkladné umývanie: 27 l 
 • Spotreba energie – Rýchle umývanie: 0,9 kWh/Bežné umývanie: 1,6 kWh/Dôkladné umývanie: 2,0 kWh 
 • Časová náročnosť – Rýchle umývanie: 39 min/Bežné umývanie: 131 min/Dôkladné umývanie: 112 min

Umývačka vám tak šetrí nielen čas, pretože za vás umýva riad, ale zároveň vám výrazne znižuje náklady na energie a vodu. A to je ďalší dôvod, prečo už by ste nikdy nemali umývať riad v rukách!

Úplné výsledky si môžete stiahnuť na našej stránke Dishwashing Expert.

Mýty o umývaní riadu: Porovnanie umývania riadu v rukách a v umývačke

6. Ako sa používa čistič umývačky riadu Finish®?

 1. Nesnímajte uzáver fľaše. Namiesto toho snímte nálepku, ktorá je nalepená zhora na uzávere na hrdle fľaše a ktorá zakrýva voskový výpust.
 2. Skontrolujte, či je umývačka riadu prázdna.
 3. Vložte fľašu s čističom Finish® otočenú dnom nahor do priehradky na strieborný riad alebo do ľubovoľného dolného koša.
 4. Nepoužívajte žiadne mydlo ani iný čistiaci prostriedok používaný v umývačkách riadu.
 5. Zatvorte dvere na umývačke riadu a spustite umývací cyklus s najteplejšou vodou.
 6. Po úplnom dokončení umývacieho cyklu a vypnutí umývačky riadu fľašu vyberte a vyhoďte.
 7. Ak je umývačka riadu príliš znečistená usadeninami, môžete jej čistenie s použitím čističa zopakovať.

Čistič Finish® odporúčame používať raz za mesiac a vždy, keď si v umývačke riadu všimnete nejaké usadeniny.