Preskočiť na obsah
Upchatá umývačka

UPCHATÁ UMÝVAČKA

Ako predísť tomu, aby sa umývačka upchala, a čo robiť, keď už sa tak stalo? Poradíme vám, ako sa správne starať o umývačku riadu a aké produkty použiť.

„Ak sa budete o svoje nástroje starať, postarajú sa aj oni o Vás...“ Toto je zvlášť dôležité mať na pamäti pri umývačke, ktorá si pre svoje optimálne fungovanie vyžaduje starostlivosť. Jednou z vecí, ktorá jej môže brániť v optimálnom umývaní, je upchanie. Prečítajte si ako takýto problém vyriešiť alebo mu predísť.

Prečo sa umývačka upchala?

Umývačka sa môže upchať z rôznych dôvodov. Ak používate umývačku neustále na odstraňovanie jedla, mastnoty a ďalších zvyškov, môže ju to nakoniec upchať a znehybniť. V oblastiach s tvrdou vodou sa navyše môžu v rúrkach tvoriť usadeniny vodného kameňa, ktoré bránia prúdeniu vody.

Upchatie umývačky hrozí tiež vtedy, keď z riadu pred umývaním neodstránite väčšie zvyšky jedla. Dôležité je mať na pamäti, že pred vložením do umývačky nie je nutné riad oplachovať. Predumývanie je zbytočné plytvanie vodou! Úplne totiž stačí zvyšky z riadu zoškrabať, použiť účinný umývací prostriedok Finish podľa návodu a zapnúť modernú umývačku na správny program. Pri dodržaní týchto troch zásad vyberiete Váš riad z umývačky vždy žiarivo čistý.

Ako predísť upchatiu umývačky

Upchatiu umývačky je možné predchádzať používaním čističa umývačky Finish. Vďaka svojmu zloženiu Vašu umývačku odmastí, odstráni z nej vodný kameň a vyženie zápach z jej skrytých zákutí:

  • Umývačku úplne vyprázdnite a dbajte na to, aby v nej nebol iný umývací ani čistiaci prostriedok.
  • Odstráňte nálepku z uzáveru fľaštičky (ten však na fľaštičke nechajte) a umiestnite ju do stabilnej pozície dnom hore.
  • Zavrite dvierka a nastavte umývačku na program s najvyššou teplotou. Vosková zátka sa pri vysokých teplotách roztaví a uvoľní obsah fľaštičky.
  • Po skončení programu fľaštičku vyberte a vyhoďte do kontajnera na plasty. Teraz sa môžete spoľahnúť, že umývačka bude fungovať optimálne.
  • Najlepšie výsledky dosiahnete, ak budete tento postup opakovať každé tri mesiace.

Pokiaľ umývačka neodteká, môže byť upchatá niečím, s čím si čistič umývačky neporadí. Ak musíte umývačku čistiť vo fáze, kedy sa v nej nachádza voda, najprv ju s ohľadom na uľahčenie prístupu vyprázdnite. Pri vypúšťaní vody z umývačky postupujte podľa nasledujúceho návodu:

Odpojte umývačku zo siete:

Uistite sa, že umývačka (prípadne aj drvič odpadov) je odpojená z elektrickej siete.

Odstráňte z umývačky stojacu vodu:

Snažte sa z umývačky odsať čo najviac vody pomocou utierky, handry alebo iného sacieho materiálu.

Nájdite odpadovú hadicu:

Tou je Vaša umývačka napojená na odpad. Odpadová hadica býva obvykle umiestnená pod drezom alebo za umývačkou.

Odmontujte ju a vyčistite:

Následne sa pokúste pomocou klieští hadicu odpojiť a vyčistiť ju. Na to odporúčame bežne dostupné zariadenia ako napríklad čističe rúrok.

Skontrolujte odtok umývačky:

Pokiaľ ste toto všetko urobili, ale umývačka je stále upchatá, potom zrejme nadišiel čas zavolať odborníka.

Raz za čas sa vyplatí umývačku vyčistiť skrz naskrz. Lepšia údržba umývačky znamená jej dlhšiu životnosť a Váš najcennejší kuchynský spotrebič tak môže ďalej slúžiť v špičkovej kondícii.