Preskočiť na obsah
Fotografia zeme

NEDOSTATOK VODY NA SLOVENSKU

Už do roku 2030 bude dostupnosť vody na slovensku až o 40% nižší ako bude dopyt po ňou*.

STAV VODY NA SLOVENSKU

Slovensko postupne prichádza o to najvzácnejšie, čo má - vodu. Podľa Slovenského hydrometeorologické ústavu (SHMÚ) bol napr. celý minulý rok nadpriemerne suchý a odborníci zaznamenali až kritický nedostatok vlahy. „Najsuchšou oblasťou Slovenska je už pár rokov juhovýchodná časť Podunajskej nížiny, kde sa nedostatok zrážok prejavuje už od novembra 2020. V tom istom roku v apríli padlo najmenej zrážok za takmer 70 rokov,“ komentuje situáciu klimatológ Jozef Pecho zo SHMÚ. Tým, že celý svet bojuje s globálnym otepľovaním, využiteľné vodné zdroje môžu na Slovensku klesnúť do roku 2075 o 30 až 50 %, na západe a juhu Slovenska až o 70 %. Ružovo to nevyzerá ani s priemernou ročnou teplotou. Pred zhruba dvadsiatimi rokmi sa začala každým rokom zvyšovať a v priebehu najbližších dvadsiatich sa dá očakávať jej ďalšie navýšenie o približne 1,5 °C, a to najmä na juhu Slovenska.

RIEŠENIE

VY SAMI OVPLYVŇUJETE VODNÉ ZDROJE NA SLOVENSKU

NEUMÝVAJTE RIADU V RUKE

NEPREDMÝVAJTE

BEZ PREDMÝVANIA ZACHRÁŇME JEDNO ŠTRBSKÉ PLESO KAŽDÝ ROK

Za rok tak na Slovensku dokážeme ušetriť okolo 1,4 miliardy litrov vody len tým, že nebudeme riad predmývať. Pre predstavu, toto množstvo by poľahky naplnilo taký klenot Slovenska, ako je Štrbské pleso.

Strbske Pleso

BEZ PREDMÝVANIA ZACHRÁŇME PITNÚ VODU PRE POPRAD NA CELÝ ROK

Za rok tak na Slovensku dokážeme ušetriť okolo 1,4 miliardy litrov vody len tým, že nebudeme riad predmývať. Toto množstvo vody by stačilo na jeden rok takmer všetkým domácnostiam v Poprade.

Poprad

Zmeňte svoje návyky a šetrite vodu do budúcnosti. Neumývajte riad v ruke a pokiaľ máte umývačku, nepredmývajte. Všetko, čo musíte urobiť, je zoškrabnúť zvyšky jedla a umývačka spoločne s kapsulami FINISH Quantum Ultimate s technológiou ActivBlu zaistí, že riad bude oslnivo čistý aj bez predumývania.

FINISH SĽUBUJUE

*Priemerná spotreba, Nielsen Study pre Reckitt , 2019, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko. Bosch umývačka spotrebuje až 6,7 l vody na Eco cyklus (model SMI6ECS93E, veľ. 60 cm)