Často kladené otázky

Za posledné roky sme dostali veľa otázok, ktoré sa týkali umývania riadu.
Tu sú niektoré z množstva odpovedí.

1. Čo presne je Finish®?

Finish® je značkou č. 1, ktorú odporúča väčšina svetových výrobcov umývačiek riadu. Uplynulých 60 rokov sme absolútnou špičkou v oblasti automatického umývania riadu. Produkty značky Finish® odporúča viac výrobcov umývačiek riadu než akúkoľvek inú značku.

2. Sú produkty Finish® na automatické umývanie riadu biologicky rozložiteľné?

Áno, naše produkty na automatické umývanie riadu sa biologicky rozkladajú. Ekologická bezpečnosť našich produktov je pre nás nesmierne dôležitá.

3. Sú produkty Finish® na automatické umývanie riadu bezpečné pri používaní septikov?

Všetky produkty Finish® na automatické umývanie riadu je možné bezpečne používať aj pri odvádzaní odpadovej vody do septiku.

4. Prečo by som mal v umývačke riadu používať čistiaci prostriedok na automatické umývanie riadu, akým je napríklad Finish®?

Čistiaci prostriedok musí správne dopĺňať proces umývania vo vašej umývačke riadu. Čistiaci prostriedok na automatické umývanie riadu má špeciálne zloženie, ktoré mu umožňuje rozkladať zvyšky jedla a mastné nečistoty, následne ich oddeliť od riadu a pri konečnom oplachovaní ich úplne odstrániť. Čistiaci prostriedok vykonáva všetky tieto procesy a zároveň nevytvára žiadne alebo iba minimálne mydliny. Ak chcete dosiahnuť úžasné výsledky pri umývaní riadu, vyskúšajte náš čistiaci prostriedok Finish® Quantum® s novým účinným gélom!

5. Ako sa používajú čistiace prostriedky Finish® na automatické umývanie riadu?

Ako sa používajú kapsuly Finish® Quantum®?

 1. Vložte jednu kapsulu do hlavnej priehradky na čistiaci prostriedok a zatvorte ju.* Je dôležité, aby boli čistiaci prostriedok Quantum® aj priehradka na čistiaci prostriedok suché.
 2. Kapsuly nemajú obal a sú vyrobené tak, aby uvoľňovali svoj obsah pri kontakte s vodou. Nepokúšajte sa kapsuly prepichovať ani inak otvárať.
 3. Vrchnák na balení s kapsulami poriadne zatvorte. Skladujte balenie so zostávajúcimi kapsulami mimo zdrojov tepla a vlhkosti, aby ste ich ochránili pred vysychaním alebo zvlhnutím.
 4. Nezabudnite vždy skontrolovať, či je možné jednotlivé kusy riadu bezpečne umývať v umývačke riadu a oddeľujte strieborný riad od riadu z nehrdzavejúcej ocele. Kovový riad umývajte podľa pokynov výrobcu.
 5. Zapnite umývačku riadu. Optimálna teplota vody je 52 až 60 °C.
 6. Ak máte tvrdú vodu a chcete dosiahnuť optimálne výsledky, môže byť nutné naďalej používať leštidlo Finish Rinse Aid®.

**Nepoužívajte programy s krátkym umývacím cyklom


Ako sa používajú tablety Finish® All In 1 Finish® Powerball®?

 1. Vyberte jednu tabletu z ochranného obalu.
 2. Po vybratí z obalu vložte tabletu do priehradky na hlavný čistiaci prostriedok v umývačke riadu a zatvorte ju. Na jedno umývanie použite jednu plne rozpustnú tabletu.
 3. Nezabudnite vždy skontrolovať, či je možné jednotlivé kusy riadu bezpečne umývať v umývačke riadu a oddeľujte strieborný riad od riadu z nehrdzavejúcej ocele. Kovový riad umývajte podľa pokynov výrobcu.
 4. Zapnite umývačku riadu. Optimálna teplota vody je 52 až 60 °C.

 

Ako sa používa prášok a gél značky Finish®?

 1. Priehradku na čistiaci prostriedok v umývačke riadu naplňte doplna. Ak máte veľmi znečistený riad alebo tvrdú vodu, použite o čosi viac čistiaceho prostriedku. Ak máte veľmi mäkkú vodu, použite menej čistiaceho prostriedku.
 2. Zapnite umývačku riadu. Optimálna teplota vody je 60 °C.


Prečítajte si návod na odstránenie vodného kameňa a usadenín spôsobených tvrdou vodou

6. Ako sa používa leštidlo Finish® Rinse Aid®?

 1. Skontrolujte, či máte v umývačke riadu priehradku na tekuté leštidlo. Táto priehradka sa zvyčajne nachádza vedľa priehradky na čistiaci prostriedok.
 2. Nalejte leštidlo Finish® Rinse Aid® do priehradky na leštidlo. Leštidlo vyliate mimo priehradky utrite.
 3. Leštidlo Finish® Rinse Aid® sa automaticky uvoľňuje počas cyklu leštenia pri každom zapnutí umývačky riadu. Leštidlo Finish® Rinse Aid® odporúčame dopĺňať raz za mesiac.

Poznámka: Ak v umývačke riadu nemáte priehradku na leštidlo a chcete mať riad po každom umývaní oslnivo čistý, použite tuhé leštidlo Finish® Rinse Aid®, ktoré sa dá v umývačke pripevniť na horný kôš na riad.

 

7. Ako leštidlo Finish® Rinse Aid® funguje?

Škvrny a povlak sa v umývačke tvoria vo fáze, kedy už boli čistiace prostriedky z umývačky vypustené do kanalizácie. Leštidlo Finish® Rinse Aid® sa uvoľňuje počas cyklu leštenia a znižuje povrchové napätie vody, ktorá tak z riadu stečie. Výsledkom je lepší leštiaci účinok a riad bez škvŕn a povlaku!

Ďalšie informácie o leštidle Rinse Aid®

8. Ako sa používa čistič umývačky riadu Finish® Dishwasher Cleaner?

 1. Nechajte uzáver na fľaši zatvorený a skontrolujte, či je umývačka riadu prázdna.
 2. Odstráňte nálepku nalepenú hore na hrdle fľaše.
 3. Vložte fľašu otočenú dnom nahor do priehradky na strieborný riad alebo na iné miesto v umývačke riadu, kde bude fľaša v stabilnej polohe.
 4. Nepoužívajte žiadne mydlo ani iný čistiaci prostriedok používaný v umývačkách riadu.
 5. Zatvorte umývačku riadu a nastavte ju na najvýkonnejší umývací cyklus. Zapnite umývačku riadu.
 6. Po úplnom dokončení umývacieho cyklu a vypnutí umývačky riadu fľašu vyberte a vyhoďte.
 7. Ak je umývačka riadu príliš znečistená usadeninami, môžete jej čistenie s použitím čističa zopakovať. Čistič je vhodné používať raz mesačne.

9. Ako sa správne skladuje čistiaci prostriedok na umývanie riadu?

Čistiaci prostriedok na umývanie riadu by ste mali skladovať v suchom prostredí. Pri používaní práškových čistiacich prostriedkov nezabudnite po každom použití zatvoriť dávkovacích otvor, aby sa prášok nevysypal a nezvlhol. Rovnako ako všetky čistiace prostriedky skladujte aj tento čistiaci prostriedok mimo dosahu detí.

10. Je nutné riad pred vložením do umývačky opláchnuť?

Nie, to naozaj nie je nutné. Oplachovanie riadu pred vložením do umývačky je minulosť. Aj keď to väčšina ľudí stále robí, ide o časovo náročnú činnosť, pri ktorej sa navyše plytvá vodou. A môže ísť až o 75 litrov vody pri jednom umývaní riadu.*

Kvalitné čistiace prostriedky ako Finish® Quantum® obsahujú bieliacu zložku a enzýmy, takže žiadne oplachovanie riadu pred jeho vložením do umývačky nie je nutné. Bieliaca zložka odstraňuje odolné škvrny napr. od čaju a kávy a enzýmy rozkladajú bielkoviny a škrob. Preto stačí z riadu zoškrabať väčšie kusy jedla do odpadového koša a vyložiť riad do umývačky.

*Zdroj: Department of Energy, www.energystar.gov

11. Ktorý riad môžem vkladať do umývačky riadu?

Veľa ľudí má mylnú predstavu o tom, čo všetko je možné vložiť do umývačky riadu. Mnohí ľudia si myslia, že do umývačky riadu nie je možné vkladať veci, ako sú teflónové panvice a rôzne hlboké panvice, ostré nože alebo poháre na víno z krištáľového skla. Ak výrobca umývačky riadu tvrdí opak, všetok tento riad môžete do umývačky bez obáv vložiť.

12. Na balení s čistiacim prostriedkom Finish je uvedený pokyn na vloženie tablety do priehradky na hlavný čistiaci prostriedok

Naše tablety Finish® alebo kapsule Gelpac® sa vkladajú do priehradky so zatváracími alebo posuvnými dvierkami.

13. Prečo je riad po dokončení umývania vlhký?

Možné príčiny:

 • Nedostatočné vysušenie alebo opláchnutie spôsobené malým zostatkovým teplom v plastoch.
 • Použitie čistiaceho prostriedku s obsahom leštidla v energeticky úspornej umývačke riadu.
 • Nesprávne uložený riad v umývačke alebo umývanie riadu s dutými otvormi, v ktorých zostane po dokončení umývacieho cyklu zadržaná voda.
 • Vybratie riadu z umývačky príliš skoro po dokončení programu.
 • Chybné vykurovacie teleso.

Možné riešenia:

 • Použite alebo doplňte naše leštidlo Finish® Rinse Aid®. 
 • Ak používaný čistiaci prostriedok obsahuje leštidlo, skúste do priehradky na leštidlo naliať naše leštidlo Finish® Rinse Aid®.
 • V prípade nutnosti použite maximálnu možnú dávku.
 • Riad vkladajte tak, aby sa pri umývaní neprevrátil a aby z neho mohla voda úplne odtiecť.
 • Po dokončení programu otvorte na umývačke riadu nakrátko dvere, potom ich znova zatvorte a pred vyložením riadu chvíľu počkajte.
 • Zavolajte servisnému technikovi.

14. Máte ešte nejaké ďalšie otázky, na ktoré by sme vám mohli odpovedať?

Po kliknutí sem prejdete na stránku s našimi kontaktnými údajmi