Preskočiť na obsah
ŠETRÍ UMÝVAČKA ENERGIU?

ŠETRÍ UMÝVAČKA ENERGIU?

Zistite, koľko elektriny umývačka spotrebuje a aké sú jej výhody v porovnaní s umývaním riadu ručne.

Je všeobecne rozšírená mylná predstava, že umývanie riadu ručne je ekologicky šetrným prístupom. Obvykle je pravdou opak, pretože používanie umývačky býva veľakrát ekologickejšie. Umývačky spotrebovávajú minimum vody, čím sa znižuje aj celkové množstvo energie vynaložené na umytie riadu. Takže nešetrí len Váš čas a námahu, ale aj vodu a energiu.

Koľko elektriny umývačka spotrebuje?

Hlavná otázka ohľadom umývačiek znie: „Majú umývačky veľkú spotrebu elektriny?“ Úprimne, odpoveď záleží od radu faktorov – napríklad ako často beží, aký program volíte, aké máte zmluvné podmienky s dodávateľom elektriny alebo akej značky a typu máte umývačku.

Koľko kWh umývačka spotrebuje?

Umývačky mávajú spotrebu medzi 1,2 a 2,4 kWh, pričom priemerná umývačka spotrebuje na jeden umývací cyklus len približne 1,8 kWh.

Umývačka používa elektrinu obvykle len na riadiacu elektroniku a čerpadlo, pretože ohrev vody je väčšinou zaistený napojením na prívod teplej vody, takže samotná umývačka vodu neohrieva. Ak chcete zistiť koľko stojí prevádzka umývačky, potrebujete poznať príkon umývačky vo wattoch, koľko hodín beží a akú priemernú cenu platíte za jednu kilowatthodinu.

Pokiaľ investujete do slušnej, energeticky úspornej umývačky, pri ktorej je energetická úspornosť doložená certifikátom (čo znamená, že je jej prevádzka vysoko hospodárna), môžete si byť istí, že spotreba elektriny je pri takejto umývačke minimálna. Pri starších typoch umývačiek sa spotreba elektriny obvykle líši, preto sa radšej pozrite do návodu ku svojej umývačke.

Je používanie umývačky energeticky úspornejšie?

Vo väčšine prípadov jednoznačne áno. Pokiaľ ide o porovnanie umývania riadu v umývačke alebo ručne, možno sa na prvý pohľad zdá zapnutie elektrického spotrebiča ako menej energeticky úsporné. Ak však vezmete do úvahy, že v prvom rade je potrebné vodu na umývanie riadu ohriať a že ručným umývaním sa spotrebuje podstatne viac vody, dáva to zmysel. A keďže sú umývačky väčšinou z hľadiska spotreby vody úspornejšie, sú tiež obvykle úspornejšie aj z hľadiska spotreby energie.