Preskočiť na obsah
MÔŽEM UMÝVAŤ PLASTY V UMÝVAČKE?

AKO NAPLNIŤ UMÝVAČKU

Preskúmajte naše najlepšie tipy týkajúce sa efektívneho plnenia, aby ste z vašej umývačky riadu vyťažili maximum. Vďaka Finish produktom.

Plastové potreby rôznych tvarov a veľkostí sú v kuchyniach všade. Či už tuhý, trvanlivý plast, z ktorého sa vyrábajú krabičky na desiatu a rukoväte nožov, mäkký a tvárny materiál skladacích nápojových téglikov alebo tenký číry typ, z ktorého sú nádoby na potraviny a plastové fľaše.

Či môžete dať konkrétny plastový predmet do umývačky, závisí od jeho typu.

Je bezpečné umývať v umývačke plasty?

Či je bezpečné umývať plastové výrobky v umývačke, závisí od typu daného plastu. Niektoré výrobky z plastu sú navrhnuté tak, aby vydržali horúce podmienky a čistiace prostriedky počas umývacieho cyklu. Býva na nich označenie „je možné umývať v umývačke“. Pokiaľ si však nie ste istí, uvádzame niekoľko bežných druhov plastov a informácie o tom, či sú vhodné na umývanie v umývačke.

Opätovne použiteľné plastové nádoby

Ak je plastová fľaša alebo nádobka označená ako opätovne použiteľná, malo by byť možné ju bezpečne umývať v umývačke, aspoň teda za určitých podmienok. Tieto výrobky vždy vkladajte do horného koša umývačky (čo najďalej od vykurovacieho telesa), nepúšťajte programy hĺbkového čistenia a nepoužívajte dezinfekciu.1

Taniere a príbory

Taniere a príbory na vonkajšie použitie, dojčenské fľaše, plastové dosky na krájanie a akrylátové poháre by mali byť z plastu, ktorý sa môže dať do umývačky. Opäť je pri ich umývaní dobré dodržiavať určité opatrenia. Akokoľvek môže byť daný plast robustný, vysoké teploty mu pravdepodobne neprospejú.

Plasty na jedno použitie

Plasty na jedno použitie (tégliky od potravín či fľaše na vodu) nie je vhodné umývať v umývačke. Nielenže sú vyrobené z plastu, ktorý neodoláva vysokým teplotám, takže sa zdeformujú a znehodnotia, ale často tiež obsahujú zložku (bisfenol A, teda BPA alebo jeho alternatívy), ktorá môže škodiť zdraviu.

Je možné v umývačke umývať plasty bez obsahu BPA?

Ak je pri plaste uvedené, že neobsahuje BPA, znamená to, že neobsahuje chemickú zlúčeninu bisfenol A (BPA), ktorá plasty vytvrdzuje. Bohužiaľ sa ukázalo, že sa BPA uvoľňuje z nádob do potravín a nápojov a podľa výskumu môže škodiť ľudskému zdraviu. Horúce podmienky v umývačke môžu prispievať k uvoľňovaniu BPA z plastov, ktoré ho obsahujú, preto by sa plasty s obsahom BPA NEMALI umývať v umývačkách2. Avšak aj pri výrobkoch bez obsahu BPA je vhodné zvážiť, či ich dať do umývačky. Niektorí výrobcovia prehlasujú, že ich výrobky neobsahujú BPA, avšak používajú podobné zlúčeniny (napríklad BPS, BPF či BPAF), ktoré môžu mať rovnaký vplyv na zdravie ako BPA. Preto je najlepšie overiť si, či výrobok skutočne BPA neobsahuje.

Je možné umývacie prostriedky Finish používať na plasty?

Všetky naše umývacie prostriedky Finish [1.2.0] sú navrhnuté tak, aby výrobky, ktoré sú vhodné na umývanie v umývačke, čistili bezpečne a účinne.

  1. https://www.hunker.com/13420640/types-of-plastics-that-are-dishwasher-safe
  2. https://www.consumerreports.org/dishwashers/things-to-never-put-in-dishwasher/
0:56
Videonávod: Plnenie umývačky riadu

Najčastejšie otázky 

Umývací prípravok musí zodpovedať systému čistenia Vašej umývačky. Prostriedky do umývačiek majú špeciálne zloženie, ktoré rozptýli zvyšky jedla a mastnoty a udrží ich v suspenzii, ktorú potom odstráni finálny oplach. Pri tom nevzniká takmer žiadna pena.  

Najlepšie výsledky dosiahnete používaním prostriedku, ktorý odporúča výrobca Vašej umývačky. 

*Finish je najviac predávanou značkou v kategórii automatického umývania riadu na základe hodnoty predaja v EÚ (okrem Cypru, Fínska, Luxemburska a Malty) v predchádzajúcom roku. Zdroj: Nielsen. 

Nie! Oplachovanie je už minulosťou. A aj keď sa to v mnohých domácnostiach stále deje, je to len strata času a plytvanie vzácnym zdrojom.

Moderné umývacie prostriedky, ako napríklad Finish Ultimate All in 1, obsahujú bieliace látky a enzýmy a výrobcovia umývačiek ich odporúčajú na použitie bez predumývania.

Bieliace látky čistia úporné škvrny, napríklad od čaju a kávy, zatiaľ čo enzýmy štiepia bielkoviny a škroby. Stačí zoškrabať z riadu väčšie zvyšky jedla do koša a vložiť riad do umývačky.

Tablety do umývačky obsahujú povrchovo aktívne látky, vďaka ktorým kvapalina, v ktorej sa rozpustia, účinnejšie odstraňuje a odplavuje mastné nečistoty. Ďalej tiež enzýmy (štepia škroby a bielkoviny), zmäkčovadlá (zmäkčujú tvrdú vodu) a  bieliace látky.

Akonáhle tabletu vložíte do dávkovača umývacieho prostriedku, umývačka ju vo vode začne postupne rozpúšťať optimálnym tempom, aby sa z nej všetky zložky uvoľňovali do vody rovnomerne a dôkladne Váš riad umyli!

Prostriedky na umývanie riadu v umývačke je potrebné skladovať v suchu. Ak používate prášok, po každom použití starostlivo uzavrite jeho balenie, aby nezvlhol (a tiež aby sa nerozsypal). Rovnako ako všetky ostatné čistiace prostriedky aj umývacie prípravky skladujte mimo dosahu detí.

Leštidlo je potrebné, pretože:

  • zaisťuje, aby umytý riad bol lesklý a bez škvŕn
  • napomáha sušeniu

Soľ je potrebná, pretože:

  • chráni umývačku pred vznikom vodného kameňa
  • zmäkčuje vodu, ktorá potom lepšie umýva

Kombinované tablety ako FinishUltimate All in 1 alebo Finish Power All in 1 už soľ a leštidlo obsahujú. V oblastiach s vysokou tvrdosťou vody však odporúčame používať soľ a leštidlo zvlášť pre lepšiu ochranu umývačky a optimálne výsledky umývania.

Používanie tabliet do umývačky je veľmi ľahké. Odstráňte prípadný ochranný obal, vložte tabletu do dávkovača umývacieho prípravku na dvierkach umývačky, dávkovač uzavrite a zapnite umývačku – o zvyšok sa už postará technika a Finish!

Podrobné informácie o používaní tabliet Finish nájdete nižšie.

Suchými rukami vyberte tabletu z balenia a vložte ju do dávkovača umývacieho prostriedku. Dbajte na to, aby dávkovač aj tableta boli suché – tableta by sa inak rozpustila predčasne.

Pevne uzavrite balenie so zvyšnými tabletami. Tablety chráňte pred teplom a vlhkom.

Naše tablety sú bezobalové (okrem tabliet Finish Classic) a sú vyrobené tak, aby svoj obsah uvoľňovali do vody postupne. Tablety preto neprepichujte a ani sa ich nepokúšajte rozbaliť.

Zavrite dávkovač umývacieho prostriedku a potom dvierka umývačky.

Dbajte na to, aby všetok riad bolo možné umývať v umývačke, pričom striebro ukladajte oddelene od nerezovej ocele.

Kovové predmety umývajte podľa pokynov výrobcu.

Zapnite umývačku. Optimálna teplota vody je 51 až 60 °C.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa tiež odporúča používať leštidlo Finish, po ktorom sa riad viac leskne a rýchlejšie schne (v porovnaní so samotným umývacím prostriedkom).

Či je nutné odstrániť plastový obal z tabliet závisí od konkrétneho zakúpeného výrobku. Nepísaným pravidlom je, že ak sú tablety balené samostatne, potom sa z nich plastový obal pred použitím odstraňuje. Ak je však tableta potiahnutá tenkým, priehľadným plastickým filmom, ten sa neskladá, pretože sa bezpečne rozpustí v priebehu umývania.