Preskočiť na obsah
Šetrí umývačka peniaze?

ŠETRÍ UMÝVAČKA PENIAZE?

Viete, koľko stojí používanie umývačky? Hoci v porovnaní s ručným umývaním ponúka úspornejšie riešenie, pozrite sa na pár jednoduchých zásad, ktoré uľavia vašej peňaženke.

V domácnosti máme toľko spotrebičov, že ľahko zabúdame na tie, ktoré používame denne – ako napríklad na umývačku. Našťastie je pravidelné používanie umývačky celkom lacné, najmä, pokiaľ si zvolíte energeticky úsporný typ.

Koľko stojí používanie umývačky?

Samozrejme, najväčšie náklady na používanie umývačky súvisia so spotrebou elektrickej energie a teplej vody (ak nepočítame počiatočné náklady na kúpu umývačky a umývacieho prostriedku). Pretože sa však do umývačky vojde viac riadu než do bežného kuchynského drezu, obvykle nebude potrebné púšťať umývačku tak často, ako keby ste umývali riad ručne. Navyše moderné umývačky riadu ohrievajú vodu na umývanie podstatne účinnejšie než ohrievače vody bežne používané v domácnostiach.

Väčšina moderných umývačiek má tiež ekologický program, s ktorým ušetríte až 20 % energie. Umýva síce pomalšie, na ohrev vody však spotrebuje menej elektriny.

Je lacnejšie umývať riad ručne alebo v umývačke?

Výhody umývačky a počiatočné náklady sme už zmienili. Ako to však vychádza v porovnaní s ručným umývaním? Okrem vody a energie na jej ohrev potrebujete ku kvalitnému ručnému umývaniu aj gumové rukavice, umývací prípravok a hubku.

Bežná moderná umývačka obvykle spotrebuje na jednu náplň medzi 13 až 30 litrami vody. Pri ručnom umývaní to však môže byť podstatne viac. Používanie umývačky môže znížiť spotrebu vody (a tiež energie potrebnej na jej ohrev), čo môže dlhodobo viesť k finančným úsporám.

Navyše pri použití umývacích prípravkov značky Finish nebudete musieť plytvať vodou na oplachovanie riadu pred spustením umývacieho programu. Tým, že preskočíte predumývanie, šetríte vodu, elektrinu aj peniaze. Len zoškrabte zvyšky jedla z riadu a následne ho vložte do umývačky. Použite umývacie prípravky Finish a potom už nechajte všetku prácu na umývačku.

Úspora peňazí pri umývaní v umývačke

Náklady na umývací cyklus závisia od niekoľkých faktorov, začínajúc typom umývačky cez dodávateľa elektriny až po spôsob akým umývačku plníte. Pokiaľ si kladiete otázku, či je lacnejšie umývať riad v umývačke alebo ručne, odpoveď znie, že je umývačka úspornejšia. Stačí, keď dodržíte niekoľko jednoduchých zásad.

  1. Umývačku púšťajte až keď je plná. Tak znížite počet umývacích cyklov za mesiac. Aké jednoduché!
  2. Neplňte umývačku príliš. Ak máte veľkú rodinu, prvá zásada je pre Vás zrejme samozrejmosťou, ale možno nedodržujete úplne do bodky túto druhú! Preplňovanie umývačky však nielen ohrozuje kvalitu umývania, ale aj môže spotrebič poškodiť. Uistite sa, že umývačka je naplnená správne a že vo vnútri je dostatok miesta pre účinné umývanie.
  3. Umývačku pravidelne čistite a udržujte. Opravári umývačky dokážu urobiť v peňaženke pekný prievan! Zásadne používajte kvalitné umývacie prípravky, ako napríklad Finish Ultimate All in 1 a udržujte vnútrajšok umývačky čistý, bez zvyškov jedla. Zabránite tak nánosom vodného kameňa a upchávaniu, čo by mohlo v dlhodobom horizonte spôsobiť problémy, riešenie ktorých by bolo drahé.
  4. Zvážte výmenu umývačky za úspornejší typ. Moderné umývačky sú dnes oveľa úspornejšie než ich predchodkyne. Utratíte síce na začiatku trochu viac za kvalitnú umývačku, avšak v priebehu času ušetríte hotový balík.